Home / Newsy / Liga na łączach
Liga na łączach

Liga na łączach

W nadchodzącej kolejce odbędzie się coś, na co z dreszczykiem na plecach czeka większość kibiców śledzących rozgrywki Ekstraklasy – multiliga. Największe emocje wzbudza oczywiście gra o awans do grupy A, dlatego istny rollercoaster czeka kibiców sympatyzujących z ekipami Portowców, Scyzorów, Słoników, Nafciarzy i Miedziowych. Większość z zainteresowanych, która będzie w tym czasie na stadionie zapewne będzie trzymać w ręce telefon i co chwilę zerkać na układ tabeli. Warto więc najpierw sprawdzić, na co w ogóle powinniśmy patrzeć, by wiedzieć w jakich sytuacjach – nawet w razie gdyby Pogoni powinęła się noga – możemy liczyć na miejsce w pierwszej ósemce.

Od razu chciałbym zaznaczyć, że źródłem wszystkich przedstawionych danych są własne obliczenia, a nie jakakolwiek analiza znajdująca się w Internecie. Artykuł ma za zadanie tylko pokazać, przy jakich wynikach Pogoń znajdzie się na konkretnym miejscu. W związku z tym, prawdopodobieństwo wystąpienia zarówno zwycięstwa, remisu jak i porażki przyjęto jako 33,3%.

Warianty

Na początek chciałbym pokazać tabelę, przedstawiającą wszystkie możliwe warianty wyników w najbliższej kolejce. Jeśli interesują Cię tylko wnioski, przewiń niżej.

Jako że o awans do grupy mistrzowskiej bije się pięć ekip (dwie zmierzą się w bezpośrednim starciu), to interesują nas cztery mecze. Dlatego też, wychodzi 81 możliwych wariantów układu wyników, a co za tym idzie także ostatecznej tabeli.

Wyjaśnienie kolorów w tabeli:

Zielony – przydział do grupy A, czerwony – przydział do grupy B.
Żółty – przydział Pogoni do grupy B tylko w razie porażki minimum pięcioma bramkami w meczu z Lechią. Może to być także porażka czterema bramkami:

 • 0:4, w sytuacji gdyby Zagłębie zremisowało 8:8 lub wyżej;
 • 1:5, w sytuacji gdyby Zagłębie zremisowało 9:9 lub wyżej;
 • itd.

Z wiadomych względów prawdopodobieństwo takiego zdarzenia można przyjąć jako równe 0.

Tabela wariantów

Analiza

Przypominam, że przyjąłem równe prawdopodobieństwo wystąpienia każdego z wariantów, więc wyniki procentowe mogą się różnić od tych, jakie są prezentowane na innych portalach. W sytuacji podanego miejsca “x lub x” przyjąłem wariant korzystniejszy dla Pogoni z powodu nikłego prawdopodobieństwa wyprzedzenia w takiej sytuacji przez Zagłębie.

Awans do grupy mistrzowskiej
Sprawa chyba dla kibiców najistotniejsza. Z obliczeń wychodzi, że Pogoń znajdzie się w czołowej ósemce w 59 z 81 z wariantów.

Korona Kielce 67/81 wariantów – 83%
Pogoń Szczecin 59/81 – 73%
Bruk-Bet Termalica Nieciecza 46/81 wariantów – 57%
Wisła Płock 38/81 wariantów – 47%
Zagłębie Lubin 33/81 wariantów – 41%

(kontrolnie: 67+59+46+38+33=243, czyli jest to 60% z 81*5=405; 60% to tyle, ile ekip z pięciu znajdzie się w grupie A)

A gdyby rozbić to na poszczególne rezultaty w meczu Pogoń – Lechia? Okazuje się, że w razie zwycięstwa pierwszą ósemkę mamy pewną w 100%. W sytuacji remisu, szanse na awans do TOP8 wynoszą 89%, natomiast w razie porażki już tylko 30%. Gdybyśmy na własnym stadionie przegrali pięcioma bramkami, to ta szansa spada do 26%.

Które miejsce?
Już wspomniałem, że w razie zwycięstwa Pogoń na pewno będzie w grupie mistrzowskiej. Mało tego – w takiej sytuacji zajmie na pewno nie gorsze miejsce, niż siódme. Z kolei w sytuacji remisu, na 100% pozbawiamy siebie możliwości utrzymania szóstego miejsca w tabeli, które Pogoń zajmuje obecnie. W przypadku porażki możliwy jest spadek granatowo-bordowych nawet na 10 miejsce.

Zwycięstwo Pogoni:

 • 6: 67%
 • 7: 33%

Remis Pogoni:

 • 7: 44%
 • 8: 44%
 • 9: 11%

Porażka Pogoni:

 • 7: 7%
 • 8: 22%
 • 9: 56%
 • 10: 15%

Ogółem:

 • 6: 22%
 • 7: 28%
 • 8: 22%
 • 9: 22%
 • 10: 5%

Wnioski

Aktualnie Pogoń zajmuje w tabeli szóste miejsce, ale bardzo ciężko będzie je utrzymać. Wszystko za sprawą meczów bezpośrednich. Obecnie na tym samym pułapie punktowym co Pogoń są Termalica i Korona, które nie rozegrały jeszcze między sobą jednego meczu, a to oznacza, że mała tabela nie może zostać uruchomiona. W przyszłej kolejce, w przypadku remisu ta procedura już zostanie uruchomiona, a wtedy w razie utrzymania identycznej liczby punktów, Korona wysunie się na samą górę, Pogoń będzie druga, a Bruk-Bet trzeci. W pewnych sytuacjach może to oznaczać dla Pogoni i Bruk-Betu grupę spadkową.

Z 12 możliwych małych tabel, które mogą powstać, tylko dwie można uznać za korzystne dla Portowców. W pozostałych przypadkach dużo będzie zależało od losu.

Ze stawki walczącej o TOP8 Pogoń była jedną z najsłabiej punktujących drużyn w starciach z bezpośrednimi rywalami. Są jednak też pewne korzyści. Na ostateczny kształt niebagatelny wpływ mogą mieć wysokie zwycięstwa odniesione przez Pogoń, jak 5:0 z Bruk-Betem, czy ostatnie 5:1 z Arką (dające w tym momencie czterobramkową przewagę nad Zagłębiem).

Dużo zamieszania w kwestii meczów bezpośrednich wprowadziła nierówna forma naszych rywali. Korona dwukrotnie pokonała Wisłę Płock, Wisła Płock dwukrotnie wygrała z Zagłebiem, a Zagłębie zdobyło 6 punktów z Bruk-Betem. Wszystko to powoduje, że jesteśmy daleko w tyle, gdyż najlepszy bilans bezpośredni Pogoni to zaledwie 3 punkty zdobyte z Bruk-Betem.

Pogoń w trakcie sezonu dużo zawaliła, ale teraz najważniejsze, że wszystko zostało w jej nogach i nie musi się oglądać na inne drużyny. Wystarczy zwyciężyć.

W przypadku remisu Pogoni, niemożliwe stanie się zrównanie punktami z Wisłą Płock i Zagłębiem. To bardzo ważne w kontekście ewentualnych tabel bezpośrednich. Mając na uwadze również bezpośrednie starcie Korony i Bruk-Betu, nawet zdobywając jeden punkt możemy być niemal pewni grupy mistrzowskiej.

Porażka nie przekreśla do końca szans na grupę mistrzowską, ale dobrze by było, by nie powstała mała tabela, w której oprócz Pogoni znalazła by się Wisła Płock czy Korona Kielce – to z tego powodu paradoksalnie powinniśmy w razie czego trzymać kciuki za Koronę Kielce. Jeśli powinęła by się nam noga, to przy jednoczesnym zwycięstwie Korony Kielce, szanse na awans do mistrzowskiej ósemki są pięciokrotnie większe, niż gdyby wygrała Termalica.

A czy Ty masz jakieś ciekawe, własne wnioski z analizy? Koniecznie podziel się nimi w komentarzach!

Piotr Okniński

Skomentuj

Twój adres email nie będzie opublikowany. Required fields are marked *

*

Do góry

Reklama