Home / Newsy / Analiza rywala: Szybko, wściekle i bez jeńców
Analiza rywala: Szybko, wściekle i bez jeńców

Analiza rywala: Szybko, wściekle i bez jeńców

Już w sobotni wieczór na stadionie im. Floriana Krygiera w Szczecinie Portowcy podejmą lidera Lotto Ekstraklasy – Jagiellonie Białystok. Drużyna Michała Probierza w tym sezonie radzi sobie tak dobrze na boiskach Ekstraklasy, jak Zenek Martyniuk na listach przebojów – nie schodzą z ust ekspertów i poważnie myślą o zdobyciu tytułu Mistrza Polski. Sprawdźmy zatem jak najbliższy rywal prezentuje się na boisku.

Szkielet zachowany

Michał Probierz nie lubi zmieniać czegoś, co funkcjonuje dobrze. Jeżeli silnik jest sprawny, to nie majstrujemy przy nim. Jagiellonia w swoich szeregach posiada zawodników, którzy wnoszą zdecydowaną jakość do gry zespołu, przy tym są pewniakami do gry w pierwszym składzie. Możemy być pewni, że Cernych, para stoperów Guti – Runje, Konstantin Vassiljev czy reprezentant Polski – Jacek Góralski pojawią się na boisku od początku spotkania. Dodajmy do tego nowego napastnika – Cilliana Sheridana, który może jeszcze nie odnalazł w sobie łatwości do zdobywania bramek, lecz zrobił na nas ogromne wrażenie pod względem swojej gry zespołowej. Wypracowuje bardzo dużo sytuacji swoim kolegom, nie jest samolubny, zawsze sprawdza czy któryś z kolegów nie jest lepiej ustawiony, aby posłać do niego piłkę. W grze naszych rywali to ważne, ponieważ “Jaga” lubi operować piłką szybko, po ziemi. Z grą górnymi piłkami Jagiellonia nie radzi sobie, co powoduje dużą ilość strat. Warto jednak wspomnieć o tym, że Stałe Fragmenty Gry są piekielnie silną bronią Żółto – Czerwonych i zdobywają z nich bardzo łatwo bramki. Dużym plusem jest dobra organizacja gry i przemieszczanie się, szczególnie bez piłki zawodników popularnej “Jagi”

Mocne skrzydła

Tomasik – Burliga

Cernych – Frankowski

Zapewne tak będą wyglądały skrzydła Jagiellonii podczas meczu z Pogonią Szczecin. Nie bez przyczyny wspominamy tutaj tych zawodników. Bardzo aktywni w grze do przodu są obaj boczni obrońcy (Tomasik, Burliga). Są bardzo szybcy, dysponują niezłą wrzutką, co pokazują statystyki Piotra Tomasika, który wykreował swojej drużynie 13 okazji do strzelenia bramki, z czego zanotował 8 asyst. Łukasz Burliga wykreował 7 sytuacji i zaliczył jedną asystę. Cernych i Frankowski dysponują dużą szybkością i dobrym wyszkoleniem technicznym, często zbiegają do środka, aby pokusić się o strzał. Przemysław Frankowski w obecnym sezonie strzelił 8 bramek i zanotował 1 asystę, z kolei Fedor Cernych 12 razy pokonywał bramkarzy rywali, oraz trzykrotnie asystował przy bramkach kolegów. W klasyfikacji kanadyjskiej obaj zawodnicy wyglądają zdecydowanie lepiej od skrzydłowych i bocznych obrońców Pogoni.

Dołek na wyjeździe

Runda wiosenna w wykonaniu Jagiellonii ma dwie twarze. U siebie demolują rywali, nie pozostawiają żadnych złudzeń, na wyjazdach grają dużo gorzej. Mecze w Krakowie z Wisłą i w Gdańsku z Lechią zawsze kończyły się stratą trzech bramek i stratą punktów. W dwóch meczach wyjazdowych Jagiellonia straciła 6 bramek i zdobyła tylko jednego gola. To może być duży impuls dla Pogoni, która potrzebuje przełamania, a wygrywając z liderem Ekstraklasy można dostać wiatru w żagle.

Forma Jagiellonii na przestrzeni całego sezonu:

Garść statystyk

Jagiellonia gdy wychodzi na prowadzenie, to nie zwykła przegrywać. 92,3% zwycięstw w meczach z prowadzeniem robi ogromne wrażenie. Gdy Jagiellonia traci bramkę jako pierwsza, to przeważnie przegrywa. “Jaga” najbardziej efektywna pod bramką rywala jest miedzy 16 – 75 minutą, więc przetrwanie kwadransa w wykonaniu Pogoni nie będzie tutaj żadnym wyznacznikiem lepszej gry. Najwięcej bramek tracą w ostatnich 15 minutach pierwszej połowy. Największy udział w grze zespołu ma Konstantin Vassiljev (52,8%), później jest Fedor Cernych (30,6%) oraz Taras Romanczuk (25%).

Musimy uważać na

Cillian Sheridan – napastnik – wartość rynkowa według portalu transfermarkt.pl – 1 milion Euro.

Wychodzi do rozegrania piłki, dobry w pojedynkach jeden na jeden. Efektywny pod bramką rywala, zwłaszcza w powietrzu. Schodzi również na skrzydło szukając gry.

Fedor Cernych – skrzydłowy/napastnik – wartość rynkowa według portalu transfermarkt.pl – 900 tys. Euro.

Piłkarz, który może grać na pozycji lewoskrzydłowego (w meczu z Pogonią zagra prawdopodobnie na tej pozycji), bądź napastnika. Bardzo dobry technicznie, szybki, zwinny. Lubi zejść do środka, poszukać mocnego strzału z pola karnego. Trudny zawodnik do upilnowania w bocznym sektorze. 12 gole i 3 asysty w tym sezonie przekonują, że jest w wysokiej formie.

Konstantin Vassiljev – pomocnik – wartość rynkowa według portalu transfermarkt.pl – 900 tys. Euro.

Cesarz Estonii, Król Jagiellonii. W tym sezonie 13 bramek i 13 asyst. Bije na głowę wszystkich graczy Ekstraklasy w tym aspekcie. Nieobliczalny, potrafi odmieniać losy spotkania spektakularnymi golami i podaniami. Doskonale dyktuje tempo gry swojego zespołu. To przez niego musi przejść każda akcja drużyny.

Dane statystyczne: Ekstrastats.pl/ Przewodnik Kibica wiosna 2017.

Foto: Przegląd Sportowy

 

 

Skomentuj

Twój adres email nie będzie opublikowany. Required fields are marked *

*

Do góry

Reklama